وبلاگ محمد حسین

پیوندهای روزانه
آخرین نظرات
نویسندگان

بسم الله الرحمن الرحیم

آیه ی 140

أَمْ تَقُولُونَ إِنَّ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَاقَ وَیَعْقُوبَ وَالْأَسْبَاطَ کَانُوا هُودًا أَوْ نَصَارَىٰ 

در جواب به این سوال است که گفتند که پیامبر قبلا یهودی بوده؟ یا مسلمون؟ یا مسیحی؟ و بعد می خواستند نتیجه گیری های خودشا را انجام بدهند.

آیه ی 141

وَلَا تُسْأَلُونَ عَمَّا کَانُوا یَعْمَلُونَ

جواب این سوال هست که آیا گناه قبلی ها به گردن ماست؟ یعنی چرا پسر به جرم پدر اینطوری شده است.

پس با این جواب می توان گفت که خدا می فرماید که بچه های زنازاده اگر مشرک و ... شوند ... این طور نیست که گناه پدر را به پای پسر نوشت . بلکه هر کسی از اعمال خودش سوال می شود.

دو حالت دارد. یا اینکه خدا این را فقط در مورد آخرت گفته. یا اینکه از هر دو جنبه. که به نظر من از هر دو جنبه گفته. پس باید دید اینکه فرزند زنازاده خصوصیات خاصی برایش ذکر کرده اند چطور است وضعش.

یک احتمال این است که اینطور گفته شود که کبوتر با کبوتر باز با باز. یعنی خدا انسان های بد را از دودمان انسان های بد می کند ( معمولا ) یعنی کسی که قرار بوده شقی بشود ، خداوند آن را در نسل مسلمان ها قرار ندهد.

یک احتمال این است که گفته شود که در قبل از این دنیا ، همین انسان نشئه ی عمل دیگری داشته و در آن مرتکب گناه شده و جریمه ی این جرم این بوده که به صورت فرزند زنازاده در این دنیا به دنیا بیاید.

یک احتمال دیگر این است که گفته شود که اصلا اینکه گفته شده فرزند زنا زاده منظور از باب دیگری بوده و منظور از زنا چیز دیگری بوده . چنانچه قبلا تحقیق شد می تواند مفهوم زن و انعام و خانه و زرع و کاشت مومنین و باران باریدن و رویاندن درخت و میوه دادن ، از جنبه ی دیگری بررسی شود ، به این گونه که زن ، همین بدنی است که ما در آن کشت می کنیم یا اینکه کاشته شدیم! (که حالا باید دید کدام خوب عمل آمدیم و کدام میوه ی خبیث می دهیم ) و بعد گفته شد که در زن هایتان خوب بکارید که کشتزار شمایند! و حالا اگر در مورد زنازاده گفته شده که مشرک می شود ، باید مرتبط با همین موضوع این حدیث را تفسیر کرد.وگر نه از نظر عقلی هم کاملا روشن است که این قسمت آیه درست است و نباید اینطور باشد که گنه کرد در بلخ آهنگری - به شوشتر زدند گردن مسگری!!!

 

 

سَیَقُولُ السُّفَهَاءُ مِنَ النَّاسِ مَا وَلَّاهُمْ عَنْ قِبْلَتِهِمُ الَّتِی کَانُوا عَلَیْهَا ۚ قُلْ لِلَّهِ الْمَشْرِقُ وَالْمَغْرِبُ

در این آیه باید به یاد بسپاریم که دلیل اینکه قبله ای داریم این است که آن مال خداست (قل لله)!!!

شاید دلیل اینکه جهت قبله برگشته بخاطر این بوده که دیگر اینجا بیشتر برای خدا بوده!!! پایگاه خدا بوده.

سوال: چرا کلمه ی سفیه بکار برده شده؟

این آیه چه ربطی به آیه ی قبلی دارد؟ ، البته به آیه ی 140 مربوط است. در حقیقت می توان گفت که جهت آیه ی 141 زیاد هم خوانی با سایر آیات ندارد ( یعنی من نفهمیدم!!! )

آیه ی 143

وَکَذَٰلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَکُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ

معنی وسط دقیقا چیست؟

ترجمه ی آقای خرمدل گفته:

«أُمَّةً وَسَطاً»: ملّت دادگر گزیده‌ای که راه تفریط و افراط نپوید. «وَسَطاً»: متّصف به فضائل. مرکز فضائل و حسنات. دادگر. مفرد و مثنّی و جمع و مذکّر و مؤنّث در آن مساوی است. اطلاق حالّ بر محلّ است. «

ترجمه ی بهرام پور:

و بدین‌سان شما را امّتى میانه قرار دادیم 

ترجمه ی آیت الله مکارم:

همان‌گونه (که قبله شما، یک قبله میانه است) شما را نیز، امت میانه‌ای قرار دادیم (در حد اعتدال، میان افراط و تفریط؛)

ترجمه ی خرمشاهی:

و بدین‌سان شما را گروهى بهینه گرداندیم

در تفسیر نمونه گفته شده:

همانگونه (که قبله شما یک قبله میانه است ) شما را نیز یک امت

میانه قرار دادیم (و کذلک جعلناکم امة وسطا).

و

از آنجا که خانه کعبه در آن زمان کانون بتهاى مشرکان بود، دستور داده شد مسلمانان موقتا به سوى بیت المقدس ‍ نماز بخوانند

و

کلمه (وسط) در لغت هم به معنى حد متوسط در میان دو چیز آمده ، و هم به معنى جالب و زیبا و عالى و شریف ، و این هر دو ظاهرا به یک حقیقت باز مى گردد زیرا معمولا شرافت و زیبائى در آن است که چیزى از افراط و تفریط دور باشد و در حد اعتدال قرار گیرد. معتدل از (نظر عقیده ) که نه راه (غلو) را مى پیمایند و نه راه (تقصیر و شرک )، نه طرفدار (جبرند) و نه (تفویض )، نه درباره صفات خدا معتقد به (تشبیهند) و نه (تعطیل ). معتدل از نظر ارزشهاى معنوى و مادى ، نه به کلى در جهان ماده فرو میروند که معنویت به فراموشى سپرده شود، و نه آنچنان در عالم معنى فرو میروند که از جهان ماده به کلى بى خبر گردند نه همچون گروه عظیمى از یهود جز گرایش مادى چیزى را نشناسند و نه همچون راهبان مسیحى به کلى ترک دنیا گویند.

معتدل از نظر علم و دانش ، نه آنچنان بر دانسته هاى خود جمود دارند که علوم دیگران را پذیرا نشوند، و نه آن گونه خود باخته اند که به دنبال هر صدائى برخیزند.

معتدل از نظر روابط اجتماعى ، نه اطراف خود حصارى مى کشند که از جهانیان به کلى جدا شوند، و نه اصالت و استقلال خود را از دست مى دهند که همچون غربزدگان و شرقزدگان در این ملت و آن امت ذوب شوند!.

معتدل از نظر شیوه هاى اخلاقى ، از نظر عبادت ، از نظر تفکر و خلاصه معتدل در تمام جهات زندگى و حیات .

از ائمه اهل بیت (علیهمالسلام ) براى ما نقل شده مى خوانیم : نحن الامة الوسطى ، و نحن شهداء الله على خلقه و حججه فى ارضه ... نحن الشهداء على الناس ... الینا یرجع الغالى و بنا یرجع المقصر:

توجه به یک نکته لازم است و اینکه در بعضی از احادیث و شعرهایی که عرفا از روی احادیث و آیات سروده اند دانسته ام که قبله اصلی دل مومن است! و از این جهت وسط بودن قبله و بعد از آن وسط بودن ما ( از بعد امت بودنمان ) می تواند مورد توجه قرار گیرد.

چطور؟ یعنی اینکه خانه دل تا وقتی که سرشار از بت های مختلف است سزاوار مدیریت و قبله بودن سایر ارکان انسان را ندارد ولی هنگامی که تطهیر شد ، دیگر غیر از این خانه ارزش قبله بودن را ندارد.

شاید منظور از وسط که حالتی شهادت گونه نسبت به بقیه دارد چیزی شبیه به اعراف (http://tabasomedanaee.persianblog.ir/post/79/) باشد و بلندی ای که عده ای بر روی آن می ایستند و بر اهل جهنم و بهشت مسلط هستند.(شهید هستند)

از طرف دیگر این آیه به آیه ای که در مورد چگونگی دین حضرت مصطفی ص قبل از بعثت بود ( یهودی یا نصرانی ) هم ارتباط داشته باشد.

وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِی کُنْتَ عَلَیْهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ یَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ یَنْقَلِبُ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ ۚ

نکته : فعل قلب اینجا در حالت سیئه مانندی استفاده شده. ( یا مقلب القلوب ، ثبت قلبی علی دینک ، ) ، در بخش دیگر همین سوره هم حالت حسنه و خوب این فعل استعمال شده ( ما تقلب تو را دیدیم ... ) .

نکته:فلسفه قبله به صراحت بیان شده : برای اینکه دانسته شود کسی که از رسول تبعیت می کند و کسی که بر پاشنه اش می گردد.

وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِی کُنْتَ عَلَیْهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ یَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ یَنْقَلِبُ عَلَىٰ عَقِبَیْهِ ۚ وَإِنْ کَانَتْ لَکَبِیرَةً إِلَّا عَلَى الَّذِینَ هَدَى اللَّهُ ۗ

همسانی این بخش آیه با آن آیه که می گفت : وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ(2:45)

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی